Finanses

V. Dombrovskis – Latvija veiksmes stāsts

Ex ministru prezidents Valdis Dombrovskis pāris gadus atpakaļ Latviju nosauca par veiksmes stāstu. Viņaprāt, veids kā mēs pārvarējām ekonomikas krīzi ir apbrīnas vērts, jo vēl nekur pasaules vēsturē, vismaz pēdējo gadsimtu laikā neviena valsts nebija izvēlējusies noturēt valūtas stabilitāti par katru cenu.

Kāda bija šī cena ?

Aptuveni 10% Latvijas iedzīvotāju emigrēja ārpus valsts robežām, t.i. vairāk kā II Pasaules kara laikā. Papildus tam IKP samazinājās par vairāk kā 15%, kas jebkurā citā valstī būtu izraisījis masveida protestus. Latvijā iedzīvotāji izvēlējās balsot ar kājām un vienkārši aizbrauca.

Vai Dombrovskis pie tā bija vainīgs ? Akls azarts, piesardzība vai kazino spēles? Jā un nē, no vienas puses viņa izvēlētā politika pie tā noveda. No otras puses, Dombrovskis pie varas nāca tikai pašā krīzes karstumā, kad Tautas Partijas taukmūļi pēkšņi attapās pie sasistas siles. Viss it kā bija normāli, taču pēkšņi, sākoties globālajai ekonomikas krīzei visa banku veidotā nekustamo īpašumu piramīda sāka brukt. Izrādījās, ka divu istabu dzīvoklis Purvciemā tomēr nemaksā 100 tūkstošus eiro, kas tagad, protams, liekas loģiski. Bankas vairs neizsniedza kredītus, būvniecība apstājās un daudzi tūkstoši iedzīvotāju zaudēja savus mājokļus. Atklājās, ka valstij tūlīt ir vajadzīgs aizdevums vairāku miljardu eiro apmērā. Sākotnēji izskanēja informācija par vienu miljardu, brīdi vēlāk jau paziņoja par nepieciešamību pēc 7 miljardiem eiro. Tā brīža finanšu ministrs A. Slakteris “Bloomberg” ziņās komentēja kā nothing special, iegūstot arī atbilstošu iesauku.

Kopumā Dombrovskis izvēlējās risināt Latvijas ekonomiskās problēmas uz strādājošo rēķina. Tā vietā, lai norakstītu sliktos kredītus un liktu zviedru bankām uzņemties daļu vainas par nesaprātīgo kreditēšanu, valdības vadītājs visus parādus atstāja iedzīvotājiem. Vienlaikus tika samazinātas algas un nogrieztas prēmijas, slēgti uzņēmumi. Tas noveda pie dramatiska pirktspējas krituma un iekšējā patēriņa samazināšanās. Daudziem iedzīvotājiem tā rezulātā nācās izceļot ārpus valts robežām, lai nopelnītu iztiktu, bet mazajiem uzņēmējiem nācās slēgt savus uzņēmējus, jo klientu bāze nopietni saruka.

Vai Dombrovskis bija finansiāli ieinteresēts ?

Plašsaziņas līdzekļos pieejamas dažādas publikācijas par Dombrovska sievas neveiksmīgo biznesu un tā kredīta nodošanu Rietumu bankai, veicot Hipotēku un zemes bankas pārstrukturizāciju. Ņemot vērā, ka tāda labvēlība kā procentu likmju maksāšanas atlikšana un/vai samazināšana, kredītsaistību norakstīšana u.c. atlaides netiek piešķirtas parastajiem iedzīvotājiem, rodas pamatotas šaubas par šādas pretimnākšanas patiesajiem iemesliem.

Protams, ņemot vērā Dombrovska politisko aizmuguri, patiesība par šo jautājumu vismaz tuvāko gadu laikā netiks atklāta, taču ir patiesi žēl, ka Valdis sevi pazemoja šādā veidā. Tā kā uzņēmums bija reģistrēts uz sievas vārda viņam vajadzēja pietikt godaprātam un ļaut sievai bankrotēt. Jā, ģimene zaudētu vairākus simtus tūkstošus eiro, taču profesionālās zināšanas ir pietiekamas, lai turpmākās dzīves laikā nopelnītu arī vairāk, nevis kļūtu par premjeru ar šaubīgu reputāciju.