Saules kolektori saules siltuma enerģijas uzkrāšanai

saule kolektori commodus.lvSaules kolektors ir ierīce, ko izmanto, lai iegūtu siltuma enerģiju no saules un pārvērstu to formā, ko cilvēkiem būtu ērtāk izmantot. Saules kolektors pārveido saules starojuma siltumu un nodot šo siltumu nesējam, piem., ūdenim vai gaisam. Tad saules siltumu var izmantot ūdens sasildīšanai, lai dublētu apkures sistēmu vai, piem., peldbaseinu apsildīšanai.

Atšķirībā no saules baterijām, saules kolektori ir salīdzinoši low-tech (low-tehnology – tehnoloģijas, ko var ražot ar diezgan maziem kapitāla ieguldījumiem) un tos var izveidot un uzstādīt par diez gan zemām izmaksām. Vistipiskākais saules kolektora tips ietver sava veidā šķidru vidi, kas tiek uzsildīta ar saules stariem un tad tiek izplatīta, lai transportētu siltumu citur.

Saules siltuma izmantošana

 Saules kolektora sirds ir absorbents, kas parasti sastāv no vairākām šaurām metāla sloksnēm. Šķidrums siltumu pārnes caur termiskām caurulēm, kas ir savienotas ar absorbcijas joslu. Plates tipa absorbētājiem divas plāksnes ir sastiprinātas kopā, ļaujot vidējai plūsmai plūst caur divām loksnēm un šie absorbenti parasti ir izgatavoti no vara vai alumīnija.

 Bieži saules kolektors izmanto cauruļvadus, lai virzītu ūdeni un uzsildītu to ātrāk. Šīs caurules parasti ir izgatavotas no kaut kā tāda, kas ir spēcīgs siltuma vadītāja, piem., vara. Viena no vietām, kur saules kolektori tiek izmantoti visbiežāk ir ēku iekštelpu apsildei – parasti, palaižot cauruļvadus cauri grīdai. Ūdens var tikt sasildīt pateicoties saulei un tad izlaists caur caurulēm, kas ierīkotas akmens plāksnēs grīdā, kur tad arī siltums tiek izstarots, lai radītu siltumu telpā.

Saules kolektors – ideāls enerģijas avots saulainos reģionos

 Parasti saules kolektors ir paredzēts sezonas lietošanai un lielākajā daļā reģionu tas nozīmē, ka tos var izmantot tikai vasaras mēnešos, kad ir pietiekami daudz saules. Saules kolektori siltuma uzglabāšanu parasti nodrošina neilgu laiku, bet dažos gadījumos siltuma uzglabāšana var tikt veikta pat vairākus mēnešus.

 Daži lielo dzīvokļu kompleksi ir sākuši eksperimentu, piem., izmantojot miljoniem litru ūdens kā siltuma masu, ko nepieciešams uzsildīt pa vasaru un tad izmantot visu ziemu kā siltuma avotu apsildei. Tas var būt lēts un atjaunojamais enerģijas avots, tomēr galvenokārt tikai vietās ar pietiekamu saules enerģiju.

commodus.lv