Portatīvie datori, galda datori un citi datoru tipi

Portatīvie datoriAttīstoties tehnoloģijām tirgū ir parādījušies dažādi datoru veidi, kas piemēroti gan darbam, gan izklaidei. Datorus parasti klasificē pēc to izmēriem un jaudas, savukārt visu datoru darbības pamatā ir korpusā ietvertās aparatūras un programmatūras darbība. Pateicoties dažādām lietojumprogrammām ar datoru var veikt pat sarežģītus uzdevumus un aprēķinus.

Datoru veidi:

  • Galda datori
  • Portatīvie datori
  • Rokas datori
  • Planšetdatori

Galda datori

Personālais dators jeb galda dators ir vispārīgas lietošanas dators, kuru izmanto stacionārai lietošanai mājās, darbā, skolā u.c. Tos parasti novieto uz rakstāmgalda vai speciāla datorgalda. Tie ir lielākie un tajā pat laikā arī jaudīgākie datori, kas tiek veidoti no dažādām atšķirīgām komponentēm. Tādējādi iespējams nopirkt katru no komponentēm atsevišķi un salikt datoru pašam, vadoties pēc savām individuālajām vēlmēm.

Klēpjdatori

Portatīvie jeb klēpjdatori ir pārnēsājami datori ar plakano displeju. To lielākā priekšrocība ir mazais izmērs un iespēja tos pārnēsāt kur vien nepieciešams. Portatīvie datori darbojas ar baterijām, kas nozīmē, ka pēc to uzlādes portatīvo bez problēmām var lietot bez ārējās elektrības padeves. Šī iemesla dēļ portatīvo ir tik viegli lietot esot ārpus mājas, esot ceļā vai vienkārši atpūšoties parkā.

Rokas datori

Rokas datori ir ļoti mazi, izmēra ziņā līdzīgi telefonam, datori, kas darbojas uz baterijas. Tos var ērti paņemt līdzi visur kur tas nepieciešams un izmantot vienkāršu darbību veikšanai, piem., piezīmēm, plānotājam, adrešu grāmatiņai u.tml. Šajā gadījumā informācijas ievade tiek nodrošināta caur skārienjūtīgo ekrānu vai ar elektriskās pildspalvas (irbulīša) palīdzību.

Planšetdatori

Planšetdatori ir unikāls datoru veids, kurā apvienotas datoru un viedtālruņu funkcijas. Tiem ir iebūvēts skārienjūtīgais ekrāns un, tāpat kā rokasdatoriem, teksta ievade notiek ar roku vai elektrisko pildspalvu. Jaunākajiem planšetdatoriem iespējams pieslēgt arī klaviatūru, lai teksta ievade būtu vēl ērtāka.

Tā kā datoru veidi ir tik atšķirīgi, katrs var atrast sev piemērotāko. Nopietnam darbam, protams, vislabākā izvēle ir galda dators vai klēpjdators. Savukārt planšetdatori un rokas datori ideāli iederēsies kā otrais datora veids, līdz ar to mājās ikvienam var būt jaudīgs galda dators, bet līdzi izbraukumos vai ceļojumos, kad nevajag veikt sarežģītas darbības, ērtāk būs ņemt līdzi, piem., planšetdatoru.