Ar kādiem sodiem jārēķinās, ja nav iziets 95. kods?

95 kodsJebkurai personai gan Latvijā, gan Eiropā tiek piemērots sods, ja nav atbilstošas kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas tiesību. Runājot par 95.kodu, Latvijā tas atbilst Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.4 pantam „Vispārīgo ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšana”.

Vadot transportlīdzekli bez profesionālās kategorijas [95] var tikt piemēroti šādi sodi:

  • Ja nav atbilstošas kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas tiesību, transportlīdzekļa vadītājam var tikt piešķirts naudas sods no 30 – 200 latiem un 3 soda punkti.
  • Pārējās Eiropas valstīt sodi ir daudz bargāki, līdz 5000 eiro transportlīdzekļa vadītājam, savukārt komerciālos nolūkos, pārvadātājam par autobusa vai kravas automobiļa vadīšanas bez profesionālā koda var tik piešķirts sods pat līdz 20 000 eiro.

 Par transportlīdzekļa vadīšanu, ja vadītāja apliecībā atbilstošajai kategorijai nav šis profesionālais papildinformācijas kods jeb 95. kods, var rēķināties ne tikai ar naudas sodu no Administratīvā kodeksa puses, bet arī no apdrošinātājiem, tajā skaitā OCTA.

OCTA regresa prasība pret vadītāju un transportlīdzekļa īpašnieku

 OCTA transportlīdzekļa apdrošinātājs var iesniegt regresa prasību gan pret vadītāju, gan pret pārvadātāju, kas ir autotransporta īpašnieks vai turētājs. Šajā gadījumā regresa prasība tiek iesniegta pret vadītāju, kas ir vadījis transportlīdzekli bez tiesībām vadīt attiecīgās kategorijas transportlīdzekli un ir iztaisījis ceļu satiksmes negadījumu.

 Regresa prasība pret pārvadātāju jeb transportlīdzekļa īpašnieku vai turētāju tiek iesniegta tad, ja tas ar nolūku ir nodarījis zaudējumus, pieņemot darbā un dodot norīkojumu pārvadāt pasažierus vai kravu vadītajam bez 95.koda (tādos gadījumos, kad šis kods ir obligāts nosacījums pielaidei ceļa satiksmē).

Kā iegūt 95.kodu un izvairīties no soda?

 95. kods nepieciešams tikai tiem šoferiem, kas nodarbojas ar komercpārvadājumiem un šo kodu var iegūt autoskolā, kas piedāvā atbilstošās kategorijas pamācību. Šīs apmācības laikā ir jāiziet kurss, kura ilgums ir 35 stundas. Ja atbilstošās kategorijas vadītāja apliecība ir iegūta līdz 2009.gada 9.septembrim vai 2008.gada 9.septembrim, tad 95.koda iegūšanai pietiek vien iziet šo kursu. Tiem, kas vadītāja apliecību ieguvuši vēlāk, ir jānokārto CSDD profesionālais praktiskais eksāmens.